Radca prawny Katarzyna Brzozowska

Katarzyna Brzozowska

Katarzyna Brzozowska

radca prawny, LL.B, LL.M.

Radca prawny Katarzyna Brzozowska jest absolwentką zarówno wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak i wydziału Prawa Europa Universitaet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Tym samym ukończyła kierunek prawo polskie z tytułem magistra oraz prawo niemieckie z tytułem najpierw Bachelor of German and Polish Law (LL.B.), a następnie tytułem Master of German and Polish Law (LL.M.).
Po studiach rozpoczęła pracę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Opolu, a następnie pracowała przez ponad 7 lat jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Opolu. Początkowo w Wydziale I Cywilnym, a następnie w Wydziale V Pracy i Ubezpieczeń Społecznych .
Uczestniczyła w szkoleniach organizowanych przez Sąd.

W roku 2014 r. zdała z wynikiem pozytywnym egzamin zawodowy na radcę prawnego i uzyskała wpis na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Opolu.

Osobiście od wielu lat interesuje się tematyką prawnoporównawczą oraz tłumaczeniami tekstów prawniczych. Odbyła na Uniwersytecie Opolskim na wydziale Filologii Germańskiej Studia Podyplomowe z Translatoryki Język Niemiecki.

Doświadczony radca prawny

Jej wykształcenie, doświadczenie oraz biegła znajomość języków obcych sprawia, że jest specjalistą w szczególności w zakresie prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, jak również prawa europejskiego oraz prawa niemieckiego. Wiedza ta niejednokrotnie jest kluczowa przy obsłudze prawnej i współpracy zarówno z zagranicznymi podmiotami gospodarczymi, jak i polskimi.
Pasjonuje ją odkrywanie nowych możliwości, jakie niesie za sobą wykonywanie zawodu radcy prawnego. W takim zawodzie może się spełniać i realizować swoje zainteresowania.

Posługuje się językiem niemieckim i angielskim biegle w mowie i piśmie, znając jednocześnie terminologię branżową. Uczy się języka francuskiego i hiszpańskiego.


Uprawnienia radcy prawnego

Zawód radcy prawnego jest w Polsce stosunkowo nowy, w związku z czym wiele osób ma wątpliwości, jakie uprawnienia posiada radca, czy jakie są różnice między radcą prawnym a adwokatem. Dlatego warto poznać kilka faktów odnośnie tego zawodu. Zasady wykonywania zawodu reguluje ustawa o radcach prawnych. Do niedawna radcowie nie mogli występować w sprawach rodzinnych, karnych i karnoskarbowych. To jednak uległo obecnie zmianie. Aktualnie jedyną różnicą pomiędzy radcą a adwokatem jest to, że radca prawny może być zatrudniony na podstawie stosunku pracy u konkretnego przedsiębiorcy. Czytaj więcej…