Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które pozwala na sfinansowanie zakupu lub remontu nieruchomości. Dla wielu osób jest to największy wydatek w życiu. Dlatego przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego warto dokładnie poznać temat i dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy wyborze produktu. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące kredytów hipotecznych.
Kredyt hipoteczny – to warto wiedzieć
Oprocentowanie kredytu hipotecznego – jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze kredytu hipotecznego jest wysokość oprocentowania. Decydując się na kredyt, trzeba zwrócić uwagę zarówno na jego wartość nominalną, jak i na RRSO. To drugie określa koszt całkowity kredytu, wliczając w to zarówno odsetki, prowizję, jak i inne opłaty. Im mniejszy RRSO, tym korzystniejsza oferta kredytu.
Rata kredytu hipotecznego – wyliczenie raty kredytu hipotecznego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od wysokości kredytu, okresu spłaty oraz wysokości oprocentowania. Do wyboru są raty stałe (o stałej wysokości przez cały okres spłaty) lub zmienne (podlegające zmianom z uwagi na ruchy stóp procentowych). Licząc ratę, warto uwzględnić także dodatkowe koszty związane z nieruchomością, jak np. podatek od nieruchomości czy koszty eksploatacji.
Doradca kredytowy – przy wyborze najlepszej oferty kredytowej warto skorzystać z usług doradcy kredytowego. Osoba ta pomoże w wyborze optymalnego kredytu, przeprowadzi całą procedurę wnioskowania o kredyt, jak również pomoże w uzyskaniu najkorzystniejszych warunków kredytowych. Kierując się radami specjalisty, można uniknąć wielu błędów i zaoszczędzić czas, a przede wszystkim pieniądze.
Ustawa o kredycie hipotecznym – kredyty hipoteczne są uregulowane przez ustawę o kredycie hipotecznym. Dzięki niej, kredytobiorcy są lepiej chronieni i mają zapewnione pewne prawa. Ustawa m.in określa, że bank jest zobowiązany do szczegółowego przedstawienia oferty, nie może narzucać kredytobiorcy określonej firmy ubezpieczeniowej, ani pobierać prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu.
Dokumenty do kredytu hipotecznego – zaciągając kredyt hipoteczny, trzeba liczyć się z koniecznością dostarczenia do banku odpowiednich dokumentów potwierdzających zdolność kredytową. Należą do nich m.in. dokumenty potwierdzające dochody, umowę o pracę, dokumenty dotyczące nieruchomości oraz innych zobowiązań kredytowych. Wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od banku i konkretnych warunków kredytowych.
Etapy rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny – procedura zawarcia umowy kredytowej składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest ocena zdolności kredytowej, czyli sprawdzenie przez bank, czy kredytobiorca spełnia wymagane kryteria, a także jaką kwotę kredytu może otrzymać. Następnie na podstawie tych informacji spisana jest oferta kredytowa, która jest przedstawiona do zaakceptowania przez kredytobiorcę. Po uzgodnieniu warunków, kredytobiorca zobowiązany jest dostarczyć do banku pisemne oświadczenia oraz dokumenty, które zostaną przeanalizowane przez bank. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, pozostaje tylko zawarcie umowy kredytowej.
Nadpłaty kredytu hipotecznego – w przypadku, gdy zaciągnięty kredyt hipoteczny zostanie wcześniej spłacony, np. dzięki nadpłatom, warto wcześniej się dowiedzieć, jakie są warunki wcześniejszej spłaty kredytu. W niektórych przypadkach banki pobierają opłaty związane z wcześniejszą spłatą, co z kolei może zredukować ewentualne korzyści ze spłaty kredytu wcześniej niż wynika to z umowy.
Rozwód a kredyt hipoteczny – w przypadku rozwodu kredytobiorcy, najczęściej konieczna jest zmiana warunków kredytu hipotecznego, a niekiedy jego wcześniejsza spłata. Należy wówczas przedyskutować tę kwestię z bankiem i zgodnie z umową ustalić, jakie będzie kształtowanie się kredytu w przypadku rozwiązania związku małżeńskiego.
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – jeśli konieczne jest sprzedanie nieruchomości objętej kredytem hipotecznym, przedsięwzięcie to wymaga od kredytobiorcy wcześniejszej spłaty całej sumy kredytowej. Przy wcześniejszej spłacie również należy uwzględnić ewentualne koszty związane z wypowiedzeniem umowy kredytowej, więc w przypadku decyzji o sprzedaży mieszkania, trzeba dokładnie przeanalizować koszty związane z wyjściem z kredytu.
Podsumowanie
Decydując się na kredyt hipoteczny, warto dokładnie poznać różne opcje oferowane przez banki, a także zadbać o dobre przygotowanie formalne. Zdecydowanie pomocna może być w tym doradca kredytowy, który pomoże w dokonaniu odpowiedniego wyboru i uporać się z procedurami związanymi z kredytem hipotecznym. Przed podjęciem decyzji o kredycie, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i na tej podstawie wybrać najkorzystniejszą opcję finansowania nieruchomości.