koronawirus - pytania i problemy prawne

Prawo a koronawirus – najczęstsze pytania

Urlop wypoczynkowy a koronawirus

Nasi klienci zwracają się do nas z licznymi pytaniami dotyczącymi aktualnej sytuacji i prawa pracy. Co w sytuacji kiedy firma ze względu na zamknięcie np. fabryk informuje pracowników, aby każdy pracownik skorzystał z urlopu do 15 dni w najbliższym czasie.

Każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny. Jednak należy mieć na uwadze, czy pracodawca kierując tego rodzaju informację do pracownika ma na myśli urlop bieżący czy zaległy.

Obniżenie wynagrodzenia a koronawirus

Nasi klienci zwracają się do nas z licznymi pytaniami dotyczącymi aktualnej sytuacji i prawa pracy. Co w sytuacji kiedy firma informuje, iż wynagrodzenia zostaną pomniejszone np. o 10-30% w zależności od zajmowanego stanowiska. Każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny. Jednak należy mieć na uwadze, czy pracodawca kierując tego rodzaju informację do pracowników robi to w formie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.

Rozwiązanie umowy o pracę a koronawirus

Nasi klienci zwracają się do nas z licznymi pytaniami dotyczącymi aktualnej sytuacji i prawa pracy. Co w sytuacji kiedy firma informuje pracowników, że jeżeli nie odpowiadają mu bieżące zmiany w ustaleniach dot. warunków pracy i płacy „może rozwiązać stosunek pracy”. Czy jest to zgodne z prawem? Jak ewentualnie można się bronić? Każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny. Jednak należy mieć na uwadze, czy pracodawca kierując tego rodzaju informację do pracowników robi to w formie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Czy takie zachowanie nosi znamiona mobbingu lub dyskryminacji?

Zwolnienie lekarskie a koronawirus

Nasi klienci zwracają się do nas z licznymi pytaniami dotyczącymi aktualnej sytuacji i prawa pracy. Co w sytuacji kiedy pracownik wrócił z zagranicy 15 marca 2020 r.? Kto ma wystawić zwolnienie lekarskie?

Każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny. Jednak należy mieć na uwadze, czy pracownik jest zarażony koronawirusem, czy po prostu ma odbyć kwarantannę lub po prostu ma inne objawy chorobowe.

Opieka na dziecko a koronawirus

Nasi klienci zwracają się do nas z licznymi pytaniami dotyczącymi aktualnej sytuacji i prawa pracy. Co w sytuacji kiedy pracownik „jest na opiece na dziecko z powodu zamknięcia przedszkola”, to czy mąż może wziąć sobie w tym czasie urlop wypoczynkowy?

Każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny. Jednak należy mieć na uwadze, czy osobie przebywającej na „opiece na dziecko z powodu zamknięcia przedszkola” będzie w tej sytuacji nadal przysługiwało prawo do tejże opieki, skoro będzie istniała możliwość zapewnienia opieki przez rodzica przebywającego na urlopie wypoczynkowym.

Zawodowy kierowca a koronawirus

Nasi klienci zwracają się do nas z licznymi pytaniami dotyczącymi aktualnej sytuacji i prawa pracy. Co w sytuacji kiedy czy kierowca, który jeździ na trasie Niemcy-Polska i przekracza granicę 2 razy w tygodniu jest sprawdzany na granicy i ma wrócić na weekend do domu podlega kwarantannie??

Każda sytuacja wymaga indywidualnej oceny. Jednak należy mieć na uwadze, kiedy dana osoba przekraczała granicę i jaki jest jej stan zdrowia.

W razie pytań prosimy o kierowanie zapytań na kb@kancelaria-brzozowska.pl


Świadczenie w drodze wyjątku Upadłość konsumencka w dobie koronawirusa (COVID - 19)